Jaką wybrać próbę złota?
Jaką wybrać próbę złota?

Jaką wybrać próbę złota?

Zakup złotej biżuterii to nie tylko elegancki i wykwintny prezent. Często to także przemyślana lokata pieniędzy lub inwestycja. Kupując złotą biżuterię zostajemy postawieni przed pytaniem jakiej próby złoto wybrać i czym te próby różnią się od siebie.

Czym jest próba złota?

Próba złota określa zawartość złota w.....złocie :)

W praktyce - próba określa ile "czystego" złota zawierają np bransoletki lub łańcuszki. Próba określana jest przez Urząd Probierczy który nabija odpowiadającą próbie cechę. Do określenia ilości złota można posługiwać się także karatami.

Poniższe zestawienie wszystko wyjaśnia: 

  • próba 999 - 24 karatowe - 99,9% czystego złota
  • próba 750 - 18 karatowe - 75,0% czystego złota
  • próba 585 - 14 karatowe - 58,5% czystego złota
  • próba 333 - 8 karatowe - 33,3% czystego złota

 

Dlaczego złota biżuteria nie jest zrobiona w 100% z czystego złota?

Ktoś mógłby zapytać: Dlaczego miałbym kupować pierścionek który jest wykonany tylko w 58,5% ze złota?

Odpowiedź jest prosta i wynika z fizyczności samego złota które w czystej postaci jest podatne na zniekształcenia i zarysowania. Oznacza to, że najwyższa, a zarazem najdroższa próba złota jaka występuje na rynku złotej biżuterii, jest najmniej trwała. W związku z tym specjaliści odradzają zakupy złotej biżuterii w tak wysokiej próbie, gdyż takie produkty nigdy nie będą w stanie "służyć nam przez lata".

 

Jaką próbę wybrać ?

Jedną z najbardziej popularnych jest próba 585. Zawiera wysoką zawartość złota(58,5%) przy bardzo dużej odporności na zniekształcenia i zarysowania. Można zdecydowanie powiedzieć, że jest to próba złota charakteryzująca się największą trwałością. 

Dlaczego więc nie kupić kolczyków próby 333 - która jest znacznie tańsza?
Próba ta charakteryzuje się zaledwie 33% zawartością czystego złota. Do wytworzenia produktu użyto dużą ilość innych metali co w praktyce oznacza, że produkt może z czasem pokryć się nieatrakcyjnym ciemnym nalotem. 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl